Komáři všech možných druhů budou letos mimořádně hladoví. Aspoň to je názor CDC

 

A to určitě nejsou dobré zprávy, jelikož letošek by proto zákonitě měl být i tím nejhorším rokem vůbec pro výskyt nemocí přenášených komáry.Jednou ze skutečně masivních hrozeb je virus Zika, západonilský virus a máme tu i horečku Dengue. To vše jsou velmi nepříjemné nemoci, ba často se smrtelným koncem. Ale problém leckde po světě je, že někteří bodaví živočichové jsou natolik malí, že se dostanou i skrze sítě proti hmyzu (u těch s příliš velkými oky).

 

 

 

 

To vše vede k položení klíčové otázky: Co máme dělat, abychom se těchto kousavých tvorů zbavili? Jak naznačili vědci z Mexické státní univerzity, podle studie na toto téma konané v roce 2015 jsou látky s DEET (Diethyltoluamid) jednoznačně nejvíce efektivní.

Efektivita DEET v repelentu závisí na jeho koncentraci (aspoň přes 25 % vydrží i 6-8 hodin venku, menší koncentrace se musí nanášet každé 2-4 hodiny). Kdo nesnáší vše umělé a jedovaté (a insekticidy nevyjímaje), tak může sáhnout i po eukalyptovém oleji (ale pozor, není vhodný pro děti do 3 let).

Poměrně slušně si vedou i látky „picaridin" a „IR3535", dvě chemikálie z let osmdesátých. Jakýkoliv repelent s výše řečenými by měl vyhovět. Určitě prý ale nic nepokazíte, když si vezmete i šaty s co nejhustším vláknem (a pozor, ne tmavé věci) a dáte si ponožky do bot.

Sonické plašiče komárů jsou totiž víceméně na nic, jak ukázala studie, ba naopak komáry možná ještě přitahují. A totéž platí i pro náramky s olejem, svíce z citronely a B1 náplasti, můžete je nechat klidně v šuplíku.