V loňském roce komár tygrovaný (Aedes albopictus), který pochází z Asie, trvale osídlil 51 ze 101 francouzských departementů. V roce 2017 přitom vědci jeho výskyt zaznamenali jen ve 42 správních jednotkách. Vyjma prakticky celé jižní Francie se vyskytuje komár například už i v severním departementu Aisne, který hraničí s Belgií.

Komár tygrovaný může přenášet viry, které způsobují horečky, bolesti kloubů, hlavy a svalů. V evropské části Francie se objevil v poprvé v roce 2004 v okolí Nice. K šíření komára tygrovaného přispívá především globální oteplování a intenzivnější mezinárodní doprava.

Mapa výskytu komára tygrovaného v Francii. V červeně žijící oblastech se běžně vyskytuje a je aktivní, v oranžově označených departementech se vyskytuje sporadicky a v bílých nebyl zaznamenán.

Mapa výskytu komára tygrovaného v Francii. V červeně žijící oblastech se běžně vyskytuje a je aktivní, v oranžově označených departementech se vyskytuje sporadicky a v bílých nebyl zaznamenán.

FOTO: Ministére des solidarités et des la santé

Každý jedinec tohoto druhu komára není nutně přenašečem některého ze zmíněných virů, stává se jím pouze v případě, když nasaje krev infikovaného člověka, většinou mimo území Evropy. Od prvního výskytu komára tygrovaného před patnácti lety zaznamenaly úřady 22 případů nakažení virem dengue a 31 případů nakažení virem chikungunya přímo ve Francii.

Západonilskou horečku má i další pacient v břeclavské nemocnici

Západonilská horečka na jihu Moravy 

Loni v září se přímo v ČR poprvé nakazili dva lidé západonilskou horečkou. Dvaasedmdesátiletá žena nemoci podlehla v břeclavské nemocnici. [celá zpráva] Virus západonilské horečky zjistili epidemiologové u komárů a koní už v červnu. [celá zpráva]